8 Ocak 2008 Salı

Kahve Dünyası aşıklarının gazabına uğramaktan korkan gencin göz yaşartan dramı

ya da

İnternette sansür işte böyle başlıyor

Yahu, meğer Kahve Dünyası'nın ne çok seveni varmış. Meğer Kahve Dünyası çikolata fondü yaparak hayatımızda ne büyük bir boşluğu doldurmuş. Kahve Dünyası'na laf edeceğim dedim, anında tepkiler yağdı. Sokaktan insanlar saldıracak diye korkmaya başladım "Sen nasıl Kahve Dünyası'na laf edersin?!" diye. Bu sebepten dolayı Kahve Dünyası'nı eleştireceğim yazımı belirsiz bir zamana erteledim.

Sevgili fondüsever dostlarım, keşke bu tutkunuzdan bana daha önce bahsetseydiniz, geçen sene Helsinki'de çok güzel fondü setleri görmüştüm alırdım sizlere birer tane, bugün hepimiz mutlu olurduk. Söz, görürsem bir yerde alacağım size... Yeter ki daha fazla vurmayın...

20 yorum:

 1. Lan hayvan herif, senin yüzünden monitörüm gidecekti neredeyse. Allah'tan yediğimi sadece klavyeye püskürttüm gülerken :) (based on a true story)
  O değil de ben Kahve Dünyası'nda çikolata fondü yemedim (içmedim? :)) hiç. Bir bakayım bari :)
  Ayrıca o gün ben Starbucks'a gitmek istemiştim. Gel gör ki Starbucks'ta yer yoktu ve mecburen Kahve Dünyası'na gittik. Ama Starbucks'ta kaldığımız kısa süre içerisinde bile niye Kahve Dünyası'na değil de Starbucks'a gitmemiz gerektiğine dair yaklaşık 10 (yazıyla "on") sebep gördüm.
  Yazımı yaşasın Starbucks diyerek bitirmek istiyorum ve seni Starbucks kardeşliğine davet ediyorum :)

  YanıtlaSil
 2. şimdi Sarperciğim, nutella yı alıp bi bardağa koyup altına da mum yakmayı ben de bilirim de, kahve dünyasında bi de "çikolata şelalesi" var ki sırf onu haftada bir görmezsem seratonin seviyem düşüyor. neblim, espresso double shot içtim ben kahve dünyasında gayet sıcaktı, ama karamel makiatosu (üşendim aslını yazmaya)kötüydü. starbucks bir de çikolata fondü satsın, çocuğumu keserim.

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Sadun: Olm çok ince espri yapmışım ben bile göremedim... O kadar komik ne vardı ya? (:

  Sevgili İpek: Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım, Nutella çikolata değildir, çikolatalı fındık kremasıdır. Fondü için bildiğimiz sütlü çikolata kullanmanı tavsiye ederim, biraz da bitter olursa fena olmaz hani...

  Çikolata şelalesi deyince aklıma geldi, bir zamanlar Sagra muslukları vardı, hatırlar mısınız? Ayrıca, sırf çikolata akıyor akıyor diye gidilir mi kardeşim? Üstelik çocuğu niye kesiyorsun? Sırf bu yüzden gökten koyun indirdi adamlar...

  YanıtlaSil
 4. 1-itiraf ediyorum, ben fondü nedir bilmiyorum? fondü fransızca erimiş gibi bir şey herhalde. çikolatalı olunca da erimiş çikolata diye anlıyorum ama yani bundan ötesi olmalı gibi hissediyorum.
  2-sevgili arkadaşım sarper, bana küs müsün? (kreş çocuğu aykan)

  YanıtlaSil
 5. sagra musluklarını unutmak mümkün mü, çocukluğumuza damgasını vurmuştur onlar. ki burdan aklıma geldi şimdi, demek ki biz görselliğe fazla önem veren insanlarız çünkü toplum genelde önem vermediğinden hazır şişelenmişlerini tercih ettiler. yoksa devamı gelirdi sagranın ya da kapanmazdı neblim.

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Aykan: Ulan kaç aydır Fransa'dasın, bir fondüyü bile öğrenemedin mi? Bunun için mi gönderdik seni oraya? Gelirken ne getircen bize? [Yazar şaşırtıcı bir finalle okurda bir farkındalık yaratmaya çalışmış]

  YanıtlaSil
 7. fondü seti var bizde, peynir getirin yapalım :)

  YanıtlaSil
 8. Sevgili İpek: Bence sagra musluklarının olayı görselliğinde değil, aksine yarattığı gizemde. Düşünsene, duvarda bir musluk var ve çikolata akıyor. Çocuk merak eder hâliyle, "Ulan duvarın arkasında kimbilir nasıl bir şey var?" diye. Bence çikolata çeşmesi ise görsellikle şekilcilik arasındaki ince çizgide duruyor. Ama, neden bilmiyorum, onu her gördüğümde aklıma gelen ilk şey "Püü, bu ortamdaki bütün toz pislik buna kimbilir nasıl yapışmıştır, akıp duruyordur içinde..." oluyor. Sadunlaşmaya başladım ben sanki...

  Sevgili Çimen: Biz çikolata diyoruz, sen peynir diyorsun. Ne yapıyorsun anlamadım ki?

  YanıtlaSil
 9. ortama yeni bir tat katayım istedim :)

  YanıtlaSil
 10. Bu arada niye kimse kahve dünyasının yeşil sermayeye ait olduğu konusuna değinmemiş? Bir Godiva örneğinde olduğu gibi çikolata herşeyin önünde mi geliyor yoksa?

  YanıtlaSil
 11. Sevgili alces: Soruyu şu şekilde soralım bir de: Sermayenin rengi her şeyin önünde mi geliyor?

  YanıtlaSil
 12. kahve dünyası yeşil sermaye değil diye biliyordum ben, yeşil sermaye olan cafe crown? ayrıca napalım o zaman starbucks a mı gidelim, yok barnies'e mi ya da gloria jeans? ankara'da "kahve evi" vardı da o da burda yok. muhalefet değil yapıcı öneriler isterim ben şahsen :P

  YanıtlaSil
 13. Cafe crown direkt Ülker grubuna aitti. Kahve Dünyası'nda ise şöyle birşey sözkonusu: "Türkiye'nin 20 yıllık kahve üreticisi Altınmarka ile Ülker bir araya geldi, ilk yerel kahve zinciri kuruldu." Yani aynı şey, evet...

  Yapıcı öneri? Çikolata bağımlılığından kurtulun :)

  Baktınız olmadı, kahve dünyası kriziniz had safhada, toplanıp bana gelin hepiniz, kahve zaten var, arkadaş ta sufle yapmayı öğretti, fondü olmasa da sufle seçeneğimiz mevcut.

  YanıtlaSil
 14. Yalnız nasıl olsa bu gençler üşenir gelemez diye düşünüp arkasında duramayacağımız teklifler yapmayalım lütfen. Hayır gaza gelip Ankara'dan geleceğim; o olacak :)
  Ayrıca ben Starbucks'cı olmuşum bildiğin. Daha dün Starbucks'daydım yine ve bu rağmen bu akşam yine gitmek istedim. Bu tüketim toplumu böyle bir şey işte (?).

  YanıtlaSil
 15. Sevgili Sadun: Starbucks'a gitme, sahibi musevî onun...

  (O değil de, bunun bir şaka olduğunu belirtmeden rahat edemedim resmen)

  YanıtlaSil
 16. (Sarper'in yorum içinde şahsa sesleniş formatı gereği) Sevgili Sadun: Teklifimin her daim arkasındayım. Hele bi sen Ankara'dan gel, bir de üstüne üstlük "midem bulandı, karnım ağrıdı, sindirim sistemim şeyoldu" demeden günü tamamladın mı, işte o zaman passiflora'nın çocuğunu keserim ;)

  YanıtlaSil
 17. Hehe hep sana rastlıyor diyeceğim ama yalan olacak :) Valla doğru dedin :)
  Hem zaten o değil de, kahve direk mide bulantısı yapıyor bende :D

  YanıtlaSil
 18. Ben de sevmiyorum kahve dünyasını.

  sarper ısrar etti ben de lafı uzatmadan yaziyim dedim işte. bu saatte bu kadar.

  ayrıca bu kadar tartısmaya sebebiyet veren sadun bey once ben starbucksçı oldum sonra da zaten kahve mide bulantısı yapıyor bende diyince uzun uzun bişeyler yazmak iyice anlamsız geldi. Yani sen buraya 17 yorum yazılacak kadar uğraştır insanları sonra kahve midemi bulandırıyo... ayıp yahu...

  YanıtlaSil
 19. Tartışmayı ben başlatmadım ki arkadaşım, Kahve Dünyası'na laf ederek Sarper başlattı :)
  Ha derseniz ki Kahve Dünyası senin bize empoze ettiğin bir şey değil mi; hayır değil! Kerem çıkardı Kahve Dünyası'nı başımıza :) Ben daha ilk yorumumda Starbucks demişim işte süper şekilde :)

  YanıtlaSil
 20. Peki öyle olsun :)

  Ben de adı Türkçe olan bir mekanda kahve içmem diyerek tartışmayı kendi adıma noktalayayım :P

  YanıtlaSil