17 Kasım 2009 Salı

Skeptic Schizophrenic

Geçen gece rüyamda şizofren olduğumu gördüm. Rüya esnasında sahiplendiğim kişilik şu anki kişiliğim olan Sarper karakteriydi ve her nasılsa sahip olduğum diğer kişiliklerin yan karakterler olduğunun, asıl kişiliğimin Sarper olduğunun farkındaydım. Sonra rüyamda şunu sorguladım: "Ben eğer şizofrensem, nasıl Sarper karakterinin asıl kişiliğim olduğundan emin olabiliyorum ki?"

Sonra uyanmışım...

2 yorum:

 1. Bu arada Wikipedia diyor ki, şizofreniyle kişilik bölünmesi aynı şey değilmiş:

  "Despite its etymology, schizophrenia is not the same as dissociative identity disorder, previously known as multiple personality disorder or split personality, with which it has been erroneously confused."

  Kendime yanlış teşhis koymuşum bir de rüyada...

  Neyse, belki İpek Hanım bizi aydınlatır...

  YanıtlaSil
 2. eheh ben de tam onu diyecektim ki sen yazmışsın :) şiozfreni algı, duyum, düşünme ve dildeki bazı bozulmalardan ortaya çıkan bir hastalık. yarı uyanıkken halüsinasyon gördüm deseydin, bu şizofreniye benzerdi mesela. senin rüyanda gördüğün kişilik bölünmesi gibi olmuş, buna da disosyatif kişilik bozukluğu diyoruz. şizofrenlerde böyle alternatif kişilikler ortaya çıkmıyor. böyle bir kanı tarihte neden oluşmuş bilemiyorum. şizofreninin zaman zaman sinirli, normal halinden daha farklı halleri yani atakları ilaç kullanmazsa olabilir tabi ama disosyatif olmak daha farklı. disosyatif kişilik bozukluğu, önceden tanı kitabımızda (dsm), çoğul kişilik bozukluğu diye geçiyordu. şimdi adı değişti ama ikisini de kullanıyoruz günlük dilde.

  bir insanın disosyatif kişilikleri birbirinden haberdar değildir, aynı kişinin birden fazla gözlük numarası ve el yazısı bile olabilir bu hastalıkta. terapide de amaç hepsini ortaya çıkarmak, her bir kişiliği diğerinden haberdar etmek ve bütünlüğe kavuşturmaktır.

  izlenebilecek filmlerse "fight club" ve "identity". başka da çok vardır değil mi?

  YanıtlaSil